Záhradná architektúra altánkov

Človek sa vždy snažil zveľadiť svoje obydlie úpravou okolitých záhrad a preto je záhradná architektúra charakteristická množstvom ľahkých ako aj otvorených stavieb, ktoré umožňujú pobyt vonku čo najviac predĺžiť a spríjemniť, chrániac tak ľudí pred nepríjemnými stránkami počasia – prudkým slnkom, dažďom či vetrom. Stavby, ktoré chránili pred nečasom alebo nepohodou, mali v záhrade odjakživa svoje miesto. Pomocou altánkov si môžeme v záhrade vytvoriť príjemný tieň nad tými miestami, ktoré sú určené na oddych. Zároveň môžu tieto konštrukcie vymedziť výhľad na vybranú časť záhrady alebo ohraničiť vstup na voľné priestranstvo.

Štýl záhradných altánkov a materiál:
V súčasnosti sú altánky opäť veľmi populárne, lebo dokážu dodať záhradnému priestoru alebo jeho časti osobitú atmosféru. Altánky sú otvorené alebo polootvorené záhradné stavby, charakteristické svojím štvor alebo šestranným zastrešením. Montáž altánku Angelika
Altánok (nazývaný aj besiedka) je vlastne samostatný malý domček štvorcového, kruhového, šesťuholníkového alebo osemuholníkového pôdorysu, s jedným alebo dvoma vstupnými otvormi.
V spodnej časti je uzavretý stenami, v hornej otvorený tak, aby zabezpečoval výhľad do okolia aj zo sediacej polohy. Niekedy môžu byť steny plné aby tvorili ochranu proti prevládajúcemu vetru. Namiesto okien sú otvory, často vybavené mriežkami, po ktorých sa môže popínať zeleň. Stavba má podlahu alebo je postavená na vopred pripravenej podlahe a vybavená nábytkom na sedenie a niekedy aj osvetlením.
Montáž altánku Angelika Pri pohľade zvonka, zo záhrady, je najpôsobivejšou časťou altánku strecha, ktorá môže byť dosková alebo pokrytá šindľom. Kupolovitá alebo hranolovitá zašpicatená strecha sa výrazne odlišuje od okolitého priestoru, jej hrot býva zakončený rezbársky spracovaným špicom.
Altánok môže byť voľne položený na trávniku alebo pevne zakotvený v zemi, so spevnenou podlahou či dlažbou. S tým súvisí aj príprava podložia (spevnenie, drenáž, odvodnenie pozemku a pod.)
Najčastejšie používaným materiálom na stavbu záhradných altánkov je drevo. Ľahká dostupnosť a široké možnosti spracovania tohto materiálu ho na to predurčujú. Drevený altánok pôsobí v záhrade primerane materiálovo i farebnosťou. Kedže altánok je najmä romantickou stavbou, pri jeho stvárnení sa fantázii medze nekladú.
Umiestnenie záhradného altánku:
Altánky sa hodia predovšetkým do väčších záhrad alebo na verejné priestranstvá. V kompozícii záhrady tvorí altánok dominantu a zároveň vytvára intímne zákutie. Správne umiestnenie altánku v záhradnom priestore je preto veľmi dôležité – najlepšie v časti záhrady určenej na odpočinok, kde máme z altánku zaujímavý výhľad a zároveň nás chráni pred nežiaducimi pohľadmi napríklad z ulice. Ideálne je, ak je v blízkosti altánku jazierko alebo záhradný gril či kozub. Montáž altánku Angelika
Konštrukcia altánku by mala byť zladená s okolím – s domom, s ostatnými drobnými architektonickými prvkami v záhrade a s výberom rastlín.


Ponuka altánkov:


Kontakt:

Adresa spoločnosti:
DOORSTONE s.r.o.
Medvedzie 145/21
027 44 Tvrdošín

Prevádzka:
ul. Družstevná
027 43 Nižná
(priemyselný park)


Obchodné oddelenie:

TEL: 0917/970 276
obchod@zahradne-altanky.sk